ورزش
دنیای ورزش

 

کوهنوردی

 

گرچه کوه کلامی بر زبان نمی آورد ولی با خود حرفهایی دارد . به درد و دلهای آدمیان گوش می دهد و هر چقدر که فریاد بکشند ، تنها کاری که می کند فریاد خودشان را به آنان بازتاب می کند تا بدانند که او حرف هایشان را می شنود .

کوهنوردی

 

اگر کوه را دوست دارید باید به خاطرش با خطراتی مواجه شوید ، ترس را کنار بگذارید و به ماجراجویی در دل کوه بپردازید .

کوهنوردی

 

تاریخچه کوهنوردی

در دنیا نمی توان تاریخچه ای برای کوهنوردی تخمین زد واضح است که انسان های نخستین برای محل زندگی و گریختن از هجوم حیوانات وحشی به دل کوه ها و غارهای درون آنها می رفتند . قدیمی ترین کوهپیمایی های باستان که در جهان به ثبت رسیده به 400 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد .

کوهنوردی

 

در روزگار باستان چندین کوهپیمایی مشهور وجود دارد ، نام یکی از آنها صعود به کوه بالکان به دست شخصی به نام فیلیپ مقدونی است که در سال 350 پیش از میلاد موفق به انجام این کار شد .

کوهنوردی

 

امپراطور آدریان نیز توانست در سال 100 پس از میلاد کوه آتنا را فتح کند . اما معروف ترین کوهپیمایی تاریخ که از همه شگفت انگیز تر و جسورانه تر بود در زمستان سال 218 پیش از میلاد رخ داد . سردار آنیبال معروف به کارتاژ ارتش خود را از کوهستان آلپ و در آن سرمای زمستان عبور داد و امپراطوری رم را که از شمال به سرزمینش هجوم آورده بودند ، غافلگیر و شکست داد .

کوهنوردی

 

در تاریخ 26 آوریل 1336 میلادی یک نقاش ایتالیایی به نام فرانچسکو پتراک با الهام از نقاشی های لئوناردو داووینچی و همچنین به میل خود توانست به کوهستان آلپ برود و قله ی ونتوکس که ارتفاع آن 1910 متر ، واقع در جنوب فرانسه بود را برای اولین بار فتح کند .

کوهنوردی

 

هورانس بندیکت سوسور یک دانشمند سوئیسی بود که کوه مون بلان را شناخت و به چگونگی پیدایش کوه ها علاقه پیدا کرد و در حقیقت او بنیان گذار عصر نوینی در رشته ی کوهنوردی بود . او در سال 1787 میلادی بر بام کوه مون بلان به ارتفاع 4813 متر ایستاد .

کوهنوردی

 

پس از آن تب کوهنوردی در اقسا نقاط جهان جای افتاد و حتی زنان نیز به این رشته ورزشی دل بستند . در سال 1838 خانمی به نام هنریت انجویل که فرانسوی بود با شماری از زنان شجاع توانستند کون مون دلان را فتح کنند . سال 1857 نخستین سازمان رسمی کوهنوردی به نام باشگاه آلپ تأسیس شد و پس از آن در  سالهای 1862 و 1863 به ترتیب کشورهای اتریش و سوئیس باشگاه هایی را بنا کردند .

 کوه دماوند :

کوه دماوند

 

طولانی ترین صعود به یک کوه در سالهای 1854 تا سال 1864 به طول انجامید . فردی به نام آلفرد ویلز 10 سال تلاش کرد تا بتواند کوه سر سختی به نام کوه وترهورن را شکست دهد و بر بام آن با غرور بیاستد . در سال 1865 رشته کوهنوردی در میان اروپاییان مورد استقبال فراوان قرار گرفت .

 کوه سبلان :

کوه سبلان

 

سال 1877 جی الکز بلند ترین قله ی کوهستان آلپ را فتح کرد . رشته ی جدید سنگ نوردی را دو شخص ، به نام های ماهری و دِنت پایه گذاری کردند و عصر طلایی برای رشته کوهنوردی آغاز شد و تا امروزه همچنان ادامه دارد . نام بلندترین کوه آمریکای شمالی با ارتفاع 6198 متر ، کوه دنالی مکینی است .

نام این کوه از سال 1899 به خاطر فعالیت های فراوان رئیس جمهور آمریکا « ویلیام مکینی » لقب گرفت . مکینی در لفظ به معنی بلندترین است . کوه پوپوکاتپتل در نواحی کشور مکزیک واقع شده و ارتفاعی 5500 متری برای خود دارد و اولین بار در سال 1521 صعود به آن با موفقیت صورت گرفت .

کوهستان عظیم و با شکوهی به نام هیمالیا در دل قاره ی پهناور آسیا جای دارد و به آن لقب بام جهان را اختصاص دادند . هیمالیا در بخش جنوبی آسیای مرکزی واقع شده است . در میان اهالی کوهستان هیمالیا ، کوه ها مقدس و قابل احترام هستند . خود کلمه ی هیمالیا به مفهوم خانه ی برفی است .

 کوهستان هیمالیا :

کوهستان هیمالیا

 

کوه اورست بلندترین کوه جهان در مرز تبت و نپال و در کوهستان هیمالیا جای دارد . این کوه برای اولین بار توسط یک نقشه بردار هندی کشف شد و رئیس کل نقشه برداری هندوستان مردی انگلیسی به نام جورج اورست بود .

 جورج اورست :

جورج اورست

 

او تلاش فراوانی برای به ثبت رساندن این کوه باشکوه کرد . پس از آنکه توانست هویتی به این کوه بلند آوازه اهدا کند ، نام این کوه را به پاس تلاشهای فراوان وی کوه اورست نامیدند و کوه اورست برای اولین توسط جورج اورست در سال 1953 میلادی فتح شد . بر روی زمین تنها 15 کوه وجود دارند که ارتفاع آن ها بیش از 8000 متر است .

 اولین عکس گرفته شده از کوه اورست توسط جورج اورست :

اولین عکس گرفته شده از کوه اورست

 

بلندترین کوه های جهان در هیمالیا

1. اورست به ارتفاع 8848 متر در مرز تبت و نپال

 کوه اورست :

کوه اورست

 

2. کیتو به ارتفاع 8611 متر در مرز کشمیر و چین

 کوه کیتو :

کوه کیتو

 

3. کانگ چن جونگا به ارتفاع 8597 متر در مرز نپال و سی کیم

 کوه کانگ چن جونگا :

کوه کانگ چن جونگا

 

4. لوتسه به ارتفاع 8501 متر در مرز تبت و نپال

 کوه لوتسه :

کوه لوتسه

 

5. ماکالو به ارتفاع 8481 متر در مرز تبت و نپال

 کوه ماکالو :

کوه ماکالو

 

6. دائولاگیری به ارتفاع 8172 متر در نپال

 کوه دائولاگیری :

کوه دائولاگیری

 

7. مانسلو به ارتفاع 8156 متر در نپال

 کوه مانسلو :

کوه مانسلو

 

8. چوائوپو به ارتفاع 8153 متر در مرز تبت و نپال

 کوه چوائوپو :

کوه چوائوپو

 

9. نانگاپارپات به ارتفاع 8125 متر در مرز کشمیر – پنجاب

 کوه نانگاپارپات :

کوه نانگاپارپات

 

10 . گاشبروم I به ارتفاع 8086 متر در کاراکروم

 کوه گاشبروم I :

کوه گاشبروم I

 

11. آناپورنا به ارتفاع 8078 متر در نپال

 کوه آناپورنا :

کوه آناپورنا

 

12 . برودپیک به ارتفاع 8047 متر در کاراکروم

 کوه برودپیک :

کوه برودپیک

 

13 . شیشا یانگما به ارتفاع 8046 متر

 کوه شیشا یانگما :

کوه شیشا یانگما

 

14 . گاشبروم II به ارتفاع 8035 متر در کاراکروم 

 کوه گاشبروم II :

گاشبروم II

 

15 . گوسیندان به ارتفاع 8013 متر در نپال

 

رشته ی کوهنوردی از میانه های سال 1800 رونق گرفت و شیوه های نوینی برای کوهنوردی طراحی شد . رشته ی کوهنوردی تنها یک شاخه نیست و زیر شاخه های فراوانی دارد . مهم ترین زیر شاخه های این رشته عبارتند از :

1. تپه نوردی

تپه نوردی

 

2. قله نوردی

قله نوردی

 

3. سنگ نوردی

سنگ نوردی

 

4. صخره نوردی

صخره نوردی

 

5. دیوار نوردی

دیوار نوردی

 

6. برف نوردی

برف نوردی

 

7. یخ نوردی

یخ نوردی

 

8. غار نوردی

غارنوردی

 

9. هیمالیا نوردی

کوهستان هیمالیا

 

و . . .

هرکدام از این زیر شاخه ها نیازمند تکنیک ها ، قوانین و وسایل حرفه ای جداگانه ای برای خود هستند .

کوهنوردی فنی

کوهنوردی که صعود به ارتفاعات در آن بالاتر از 4000 متر باشد را کوهنوردی فنی می نامند . صعود به ارتفاعات محتاج تجهیزات خاص است . با ارتفاع گرفتن در هر 1000 متر 6 درجه دمای هوا کاهش پیدا می کند و در ارتفاعات بالاتر از 4000 متر هوا منقلب می شود .

کوهنوردی

 

تکنیک های مورد نیاز یک کوهنورد برای صعود به ارتفاعات

1. داشتن اطلاعات فنی و مهارت کافی

2. آمادگی جسمانی

3. آمادگی روحی

4. تجربه

5. حفظ و نگه داری طبیعت

6. دانستن قوانین کوهنوردی

7. اطلاعات منطقه صعود

8. مسیریابی در طبیعت

9. آمادگی رویایی با مشکلات در هنگام صعود

 

[ شنبه هشتم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 22:19 ] [ هومن ساز ]
About

این وبلاگ ،
تحت پشتیبانی شرکت هومن ساز خوزستان جنوب فعالیت می کند


: spanser
Human saz khuzestan jonub